Abhyanga odhaluje moc zahřátých bylinných olejů, jemných masážních tahů a čas strávený péčí o své zdraví. Pojďme společně odhalit kouzlo masáže, kterou hravě zvládne každý z nás. Dopřejme svému tělu a zdraví pozornost, kterou si zaslouží.
Abhyanga je jedním z druhů ájurvédských masáží. Jedná se tzv. automasáž, kterou zvládne každý sám. S použitím bylinných olejů, které jsou příjemně zahřáté, si abhyanga najde své místo mezi každodenními rituály nejen díky úžasným relaxačním účinkům, ale také jako prevence a pomoc při mnohých zdravotních potížích. Teplý olej s bylinkami se nejčastěji používá k masáži celého těla především před koupelí. Olej se začne do těla vstřebávat po dvou až třech minutách. Dopřejme si tedy dostatek času a pusťme se do toho!
Praktický návod jak na to
Ve vodní lázni (nebo v umyvadle s horkou vodou) ohřejeme ¼ až ½ hrnku oleje. Olej musí být na dotek příjemně teplý. Posadíme nebo postavíme se v příjemně vyhřáté místnosti na ručník. Vybereme takový, u kterého nám nebude vadit, že se případně potřísní olejem. Ujistíme se, že nesedíme v průvanu.
Do dlaně si nalijeme malé množství oleje a dlaně promneme. Masáž začínáme na hlavě. Olej nanášíme až ke kořínkům vlasů drobnými krouživými pohyby prstů. Znovu si nalijeme olej do dlaní, promneme a pomocí prstů opět krouživými pohyby masírujeme pokožku obličeje. Začínáme na čele a spáncích, tvářích, pokračujeme přes nos až k bradě. Speciální pozornost věnujeme uším, které nejprve masírujeme po celých lalůčcích, následně jedním prstem v oblasti zevního zvukovodu. Použít můžeme také vatový tampón s několika kapkami oleje. Celými dlaněmi a táhlými tahy pak pokračujeme masáží krku, od kterého přejdeme na ramena, oblast lopatek po zadní část krku.
Opět si do dlaní nalijeme olej a tentokrát pokračujeme masáží těla. Začínáme na horních končetinách a postupujeme směrem ke středu těla. V oblasti kloubů používáme kruhové tahy, na končetinách v oblasti dlouhých kostí masírujeme dlouhými tahy. Zvláštní pozornost věnujeme dlaním a jednotlivým prstům. Nezapomínáme také na vnitřní stranu rukou a postupně přecházíme na oblast hrudníku.
Pro masáž hrudníku a břicha používáme široké krouživé pohyby ve směru hodinových ručiček. V oblasti břicha následujeme tlusté střevo – masírujeme na pravé straně břicha, pak napříč a dolů na levou stranu. Zaměřujeme se na oblasti vnitřních orgánů jako játra a slinivka. Pokračujeme masáží boků a spodní části zad včetně oblasti ledvin.
Masáž těla by měla trvat 5 až 20 minut. Postupujeme trpělivě, s citem a láskou. Končíme pečlivou masáží nohou (postup stejný jako na rukou – na kloubech kruhové pohyby, v oblasti dlouhých kostí dlouhé tahy) a masáží chodidel.
Ideální je, pokud celkové po masáži těla počkáme zhruba půl až jednu hodinu, a pak si užijeme teplou koupel nebo sprchu. Čistá horká voda dokáže většinou olej dostatečně odstranit, jen při silném ochlupení je třeba použít mýdlo (s ohledem na konstituční typ a druh pokožky). Po koupeli použijeme suchý ručník. Pokud jste prováděli masáž chodidel, je možné si obléci bavlněné ponožky, abyste mohli nechat na chodidlech vstřebat zbytky oleje.
Vhodnost olejů pro jednotlivé konstituční typy dle ájurvédy:
- Váta: sezamový, mandlový
- Pitta: kokosový, slunečnicový
- Kapha: kukuřičný, sezamový
Účinky ájurvédské automasáže
Ájurvédské masáže se liší od dalších druhů masáží především používáním bylinných olejů. Už jen samotné použití zahřátého oleje přináší řadu výhod. Teplý olej snadněji proniká do pokožky a dostává se hlouběji do tkání.
Oleje díky silným antioxidačním účinkům vážou toxiny a odvádějí je z těla. Ájurvédské oleje mají vyživující a čistící účinek na kůži, prohřívají a pozitivně působí na tkáně a klouby. Výběr správného oleje je závislý na naší konstituci, na ročním období, případně na našich potížích. V zimě volíme oleje spíše zahřívacího charakteru (např. sezamový), v létě naopak ochlazujícího charakteru (např. olivový).
Abhyanga do života přináší mnohé pozitivní efekty:
- Dodává pokožce hebkost a sílu, potlačuje projevy stárnutí
- Vyživuje celé tělo
- Podporuje dlouhověkost
- Působí pozitivně na kvalitu spánku, zklidňuje nervový systém, má antidepresivní účinky
- Podporuje krevní oběh, zvyšuje počet červených krvinek
- Povzbuzuje trávení a peristaltiku střev
- Působí proti padání vlasů
- Posiluje svaly, tkáně, klouby, podporuje jejich regeneraci
Kdy se masáži abhyanga vyhnout?
V prvé řadě by vám abhyanga neměla přinášet žádné nepříjemné pocity. Pokud si nejste jistí, jaký olej použít nebo zda je pro vás ájurvédská masáž vhodná, poraďte se s odborníkem na ájurvédu.
Jsou situace, kdy ájurvéda provádění abhyangy nedoporučuje:
- Během menstruačního cyklu. Během menstruace ájurvéda nedoporučuje provádět masáž pomocí hlubších tlaků. Ty totiž způsobují uvolňování hlouběji uložených toxinů z tkání. V době menstruace je již tělo zatíženo samo o sobě. Některé ženy však automasáž v této době nepřerušují, protože mají suchou pleť. V takových případech je žádoucí aplikovat olej jen jemně po dobu maximálně pěti minut.
- Během těhotenství. Během těhotenství není vhodné podporovat detoxikační proces, aby plod nebyl vystaven zvýšené hladině toxinů.
- Na oteklé a bolestivé oblasti (nebo pouze s doporučením lékaře)
- Na infikovanou nebo poškozenou kůži
- Během jakéhokoliv akutního onemocnění jako je horečka, zimnice, chřipka nebo žaludeční obtíže
- Bezprostředně po požití prostředku na dávení nebo projímadla
- Při nemocech cév, lokálních zánětech, rakovině, hypertenzi
- Po operacích s tendencí ke krvácení (žaludeční vředy, varixy)
Vždy je nutné vzít v potaz svůj celkový zdravotní stav. V případě potíží je vhodné zkonzultovat vhodnost použití masáže a oleje s odborníkem na ájurvédu či lékařem.